LEMO® PTG.M0.6GL.MC65G
In Stock: 1520
MOQ: 1
6 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PTG.M0.6GL.MC65G
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PTG.M0.6GL.MC65G-DS
  • Datasheet : PTG.M0.6GL.MC65G Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP
  • Package :-
LEMO® PTG.M0.6GL.MC65G technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Crimp
Current Rating ( Amps):6A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:6
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M06
Mounting Feature:Front and Rear Side Nut
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)