LEMO® PSA.0S.116.CTLC32Z
In Stock: 1503
MOQ: 1
7 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PSA.0S.116.CTLC32Z
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PSA.0S.116.CTLC32Z-DS
  • Datasheet : PSA.0S.116.CTLC32Z Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PSA.0S.116.CTLC32Z technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Silver
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):12A
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:1
Shielding:Shielded
Orientation:Keyed
Fastening Type:Push-Pull
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:116
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Primary Material:Metal
Cable Opening:0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)