LEMO® PRG.M0.6NL.LC39R
In Stock: 1119
MOQ: 1
6 Price Tiers
- Mfr.Part # :PRG.M0.6NL.LC39R
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PRG.M0.6NL.LC39R-DS
- Datasheet : PRG.M0.6NL.LC39R Datasheet PDF
- Description : CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
LEMO® PRG.M0.6NL.LC39R technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Black, Red
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):6A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:6
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M06
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)