LEMO® PRG.M0.5GL.LC65N
In Stock: 1633
MOQ: 1
0 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PRG.M0.5GL.LC65N
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PRG.M0.5GL.LC65N-DS
  • Datasheet : PRG.M0.5GL.LC65N Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
Request a Quote
LEMO® PRG.M0.5GL.LC65N technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Black, Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):7A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M05
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)