LEMO® PRG.M0.5GL.LC52A
In Stock: 4563
MOQ: 1
0 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PRG.M0.5GL.LC52A
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PRG.M0.5GL.LC52A-DS
  • Datasheet : PRG.M0.5GL.LC52A Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
Request a Quote
LEMO® PRG.M0.5GL.LC52A technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Blue, Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):7A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M05
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)