LEMO® PRG.M0.5GL.LC39Z
In Stock: 1256
MOQ: 1
0 Price Tiers
- Mfr.Part # :PRG.M0.5GL.LC39Z
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PRG.M0.5GL.LC39Z-DS
- Datasheet : PRG.M0.5GL.LC39Z Datasheet PDF
- Description : CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
- Package :-
Request a Quote
LEMO® PRG.M0.5GL.LC39Z technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):7A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M05
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)