LEMO® PRG.M0.4GL.LC39AZ
In Stock: 835
MOQ: 1
0 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PRG.M0.4GL.LC39AZ
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PRG.M0.4GL.LC39AZ-DS
  • Datasheet : PRG.M0.4GL.LC39AZ Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
Request a Quote
LEMO® PRG.M0.4GL.LC39AZ technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Blue, Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):8A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:4
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M04
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)