LEMO® PRA.M0.4GL.LC52G
In Stock: 1021
MOQ: 1
6 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PRA.M0.4GL.LC52G
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PRA.M0.4GL.LC52G-DS
  • Datasheet : PRA.M0.4GL.LC52G Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PRA.M0.4GL.LC52G technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):8A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:4
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M04
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)