LEMO® PHG.0B.303.CLLD42Z
In Stock: 2769
MOQ: 1
1 Price Tiers
- Mfr.Part # :PHG.0B.303.CLLD42Z
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PHG.0B.303.CLLD42Z-DS
- Datasheet : PHG.0B.303.CLLD42Z Datasheet PDF
- Description : CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
LEMO® PHG.0B.303.CLLD42Z technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Silver
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):8A
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:3
Shielding:Shielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:303
Mounting Feature:-
Primary Material:Metal
Cable Opening:0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)