LEMO® PFG.M1.4GL.AC52Z
In Stock: 1702
MOQ: 1
5 Price Tiers
- Mfr.Part # :PFG.M1.4GL.AC52Z
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PFG.M1.4GL.AC52Z-DS
- Datasheet : PFG.M1.4GL.AC52Z Datasheet PDF
- Description : CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
LEMO® PFG.M1.4GL.AC52Z technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 90°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):2A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:14
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M14
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)