LEMO® PFC.M1.0GL.AC65VZ
In Stock: 1959
MOQ: 1
6 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PFC.M1.0GL.AC65VZ
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PFC.M1.0GL.AC65VZ-DS
  • Datasheet : PFC.M1.0GL.AC65VZ Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PFC.M1.0GL.AC65VZ technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray, Green
Operating Temperature:-50°C ~ 90°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):3A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:10
Shielding:Unshielded
Orientation:C
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M10
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)