LEMO® PCA.1S.120.CTLC22Z
In Stock: 789
MOQ: 1
1 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PCA.1S.120.CTLC22Z
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PCA.1S.120.CTLC22Z-DS
  • Datasheet : PCA.1S.120.CTLC22Z Datasheet PDF
  • Description : CONN RCPT FMALE 1P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PCA.1S.120.CTLC22Z technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Silver
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):18A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:1
Shielding:Shielded
Orientation:Keyed
Fastening Type:Push-Pull
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:120
Mounting Feature:-
Primary Material:Metal
Cable Opening:0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)