LEMO® PAG.M0.8TL.CC65N
In Stock: 1751
MOQ: 1
6 Price Tiers
- Mfr.Part # :PAG.M0.8TL.CC65N
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PAG.M0.8TL.CC65N-DS
- Datasheet : PAG.M0.8TL.CC65N Datasheet PDF
- Description : CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
LEMO® PAG.M0.8TL.CC65N technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Black
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Crimp
Current Rating ( Amps):5A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M08
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)