LEMO® PAG.M0.8GL.CC52G
In Stock: 713
MOQ: 1
0 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAG.M0.8GL.CC52G
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAG.M0.8GL.CC52G-DS
  • Datasheet : PAG.M0.8GL.CC52G Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
  • Package :-
Request a Quote
LEMO® PAG.M0.8GL.CC52G technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Crimp
Current Rating ( Amps):5A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M08
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)