LEMO® PAG.M0.7GL.CC65R
In Stock: 1001
MOQ: 1
1 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAG.M0.7GL.CC65R
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAG.M0.7GL.CC65R-DS
  • Datasheet : PAG.M0.7GL.CC65R Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
  • Package :-
LEMO® PAG.M0.7GL.CC65R technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray, Red
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Crimp
Current Rating ( Amps):5A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:7
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M07
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)