LEMO® PAG.M0.6GL.AC52N
In Stock: 1605
MOQ: 1
5 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAG.M0.6GL.AC52N
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAG.M0.6GL.AC52N-DS
  • Datasheet : PAG.M0.6GL.AC52N Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PAG.M0.6GL.AC52N technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Black, Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):6A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:6
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M06
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)