LEMO® PAG.M0.5GL.AC65A
In Stock: 1724
MOQ: 1
5 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAG.M0.5GL.AC65A
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAG.M0.5GL.AC65A-DS
  • Datasheet : PAG.M0.5GL.AC65A Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PAG.M0.5GL.AC65A technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Blue, Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):7A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:5
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M05
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)