LEMO® PAG.M0.2TL.CC39N
In Stock: 1819
MOQ: 1
6 Price Tiers
- Mfr.Part # :PAG.M0.2TL.CC39N
- Manufacturer :LEMO®
- Dasenic # :PAG.M0.2TL.CC39N-DS
- Datasheet : PAG.M0.2TL.CC39N Datasheet PDF
- Description : CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
LEMO® PAG.M0.2TL.CC39N technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Black
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Crimp
Current Rating ( Amps):10A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:2
Shielding:Unshielded
Orientation:G
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M02
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)