LEMO® PAC.M0.6GL.AC52V
In Stock: 1917
MOQ: 1
5 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAC.M0.6GL.AC52V
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAC.M0.6GL.AC52V-DS
  • Datasheet : PAC.M0.6GL.AC52V Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PAC.M0.6GL.AC52V technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray, Green
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):6A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:6
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M06
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)