LEMO® PAB.M0.5GL.AC39G
In Stock: 1533
MOQ: 1
5 Price Tiers
  • Mfr.Part # :PAB.M0.5GL.AC39G
  • Manufacturer :LEMO®
  • Dasenic # :PAB.M0.5GL.AC39G-DS
  • Datasheet : PAB.M0.5GL.AC39G Datasheet PDF
  • Description : CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
  • Package :-
LEMO® PAB.M0.5GL.AC39G technical specifications, attributes, parameters.
Category:Connectors & Interconnects/Circular Connectors
Product Status:Active
Color:Gray
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Features:Backshell
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Termination:Solder Cup
Current Rating ( Amps):7A
Material Flammability Rating:-
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:5
Shielding:Unshielded
Orientation:B
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating:-
Shell Size - Insert:M05
Mounting Feature:-
Primary Material:Plastic
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)