KEMET CBR02C160F3GAC
In Stock: 24075
MOQ: 1
9 Price Tiers
  • Mfr.Part # :CBR02C160F3GAC
  • Manufacturer :KEMET
  • Dasenic # :CBR02C160F3GAC-DS
  • Datasheet : CBR02C160F3GAC Datasheet PDF
  • Description : CAP CER 16PF 25V C0G/NP0 0201 0201 (0603 Metric)
  • Package :0201 (0603 Metric)
KEMET CBR02C160F3GAC technical specifications, attributes, parameters.
Category:Capacitors/Ceramic Capacitors
Product Status:Active
Capacitance:16 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated ( Max):-
Thickness ( Max):0.013" (0.33mm)