KEMET C1206X331J5GACAUTO
In Stock: 641
MOQ: 1
0 Price Tiers
  • Mfr.Part # :C1206X331J5GACAUTO
  • Manufacturer :KEMET
  • Dasenic # :C1206X331J5GACAUTO-DS
  • Datasheet : C1206X331J5GACAUTO Datasheet PDF
  • Description : CAP CER 330PF 50V C0G/NP0 1206 1206 (3216 Metric)
  • Package :1206 (3216 Metric)
Request a Quote
KEMET C1206X331J5GACAUTO technical specifications, attributes, parameters.
Category:Capacitors/Ceramic Capacitors
Product Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated ( Max):-
Thickness ( Max):0.039" (0.98mm)