KEMET C1206C472KBRACAUTO
In Stock: 13980
MOQ: 1
9 Price Tiers
  • Mfr.Part # :C1206C472KBRACAUTO
  • Manufacturer :KEMET
  • Dasenic # :C1206C472KBRACAUTO-DS
  • Datasheet : C1206C472KBRACAUTO Datasheet PDF
  • Description : CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 1206 (3216 Metric)
  • Package :1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C472KBRACAUTO technical specifications, attributes, parameters.
Category:Capacitors/Ceramic Capacitors
Product Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated ( Max):-
Thickness ( Max):0.053" (1.35mm)