KEMET C0805C331KCRAC7800
In Stock: 12000
MOQ: 1
2 Price Tiers
  • Mfr.Part # :C0805C331KCRAC7800
  • Manufacturer :KEMET
  • Dasenic # :C0805C331KCRAC7800-DS
  • Datasheet : C0805C331KCRAC7800 Datasheet PDF
  • Description : CAP CER 330PF 500V X7R 0805 0805 (2012 Metric)
  • Package :0805 (2012 Metric)
KEMET C0805C331KCRAC7800 technical specifications, attributes, parameters.
Category:Capacitors/Ceramic Capacitors
Product Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated ( Max):-
Thickness ( Max):0.055" (1.40mm)