KEMET C0603C331K4RACAUTO
In Stock: 7254
MOQ: 1
8 Price Tiers
  • Mfr.Part # :C0603C331K4RACAUTO
  • Manufacturer :KEMET
  • Dasenic # :C0603C331K4RACAUTO-DS
  • Datasheet : C0603C331K4RACAUTO Datasheet PDF
  • Description : CAP CER 330PF 16V X7R 0603 0603 (1608 Metric)
  • Package :0603 (1608 Metric)
KEMET C0603C331K4RACAUTO technical specifications, attributes, parameters.
Category:Capacitors/Ceramic Capacitors
Product Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated ( Max):-
Thickness ( Max):0.034" (0.87mm)