Eaton SMAJE40A
In Stock: 11132
MOQ: 1
9 Price Tiers
  • Mfr.Part # :SMAJE40A
  • Manufacturer :Eaton
  • Dasenic # :SMAJE40A-DS
  • Datasheet : SMAJE40A Datasheet PDF
  • Description : TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA DO-214AC, SMA
  • Package :DO-214AC, SMA
Eaton SMAJE40A technical specifications, attributes, parameters.
Category:Circuit Protection Devices/TVS - Diodes
Product Status:Active
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:SMA
Unidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff ( Typ):40V
Voltage - Breakdown ( Min):44.4V
Voltage - Clamping ( Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A
Power - Peak Pulse:400W