Eaton SMAJE12CA
In Stock: 12000
MOQ: 1
9 Price Tiers
  • Mfr.Part # :SMAJE12CA
  • Manufacturer :Eaton
  • Dasenic # :SMAJE12CA-DS
  • Datasheet : SMAJE12CA Datasheet PDF
  • Description : TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA DO-214AC, SMA
  • Package :DO-214AC, SMA
Eaton SMAJE12CA technical specifications, attributes, parameters.
Category:Circuit Protection Devices/TVS - Diodes
Product Status:Active
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Type:Zener
Capacitance @ Frequency:-
Supplier Device Package:SMA
Unidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff ( Typ):12V
Voltage - Breakdown ( Min):13.3V
Voltage - Clamping ( Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.1A
Power - Peak Pulse:400W